До переліку тих хвороб, розпізнати які вдасться навіть без фахівця, належить косоокість. Це таке порушення, коли збігів зорових напрямків погляду не відбувається. Від нормальної вісі може відхилитися, як одне око, так і обидва. Через розбіжності кутів сприйняття глибини та обсягу для кожного з них стане різним, тому неминуче виникне двоїння.

Зазвичай хвороба розвивається в той період, коли в очах тільки формується їх співдружня робота (у дітей 2/3-х років). Нервовій системі доводиться постійно захищатися від двоїння, тому отриману косим оком картинку вона прагне виключити. Якщо зміни в його становищі не відбуваються, настає черга амбліопії, при якій око буде виключено з глядацького процесу.

Причини косоокості

Чому з’являється косоокість? Серед причин, що спровокували зазначене захворювання, поряд з вродженими проблемами офтальмологія виділяє і придбані.

Відхилення може бути спровоковано:

 • Мозковою травмою (хворобою);
 • Змінами, що відбулися в очних м’язах (пухлинного типу, запального або ж судинного);
 • Несвоєчасно компенсованій короткозорості (астигматизму або ж далекозорості);
 • Родовою травмою (захворюванням);
 • Підвищеним навантаженням (як фізичного характеру, так і психічного);
 • Паралічем;
 • Аномалією, яка виникла в окорухових м’язах;
 • Впливом інфекції (грип та кір, скарлатину та ін.);
 • Соматичним захворюванням;
 • Переляком (стресом);
 • Втратою гостроти зору (різкої);
 • Порушенням, що виникли в діяльності ЦНС.

Види косоокості

виды-косоглазия

Залежно від причин, що призвели до розладу зорової функції, розрізняються і види косоокості. Йдеться про двох його типах: співдружнє і паралітичне.

 • У першому випадку косіння в очах буде позмінним. При цьому величина відхилення у ставленні до центральної вісі стане приблизно рівною. Пов’язано описане явище, як правило, з особливостями будови органу. Характер захворювання є, переважно, спадковим, а виявляють його фахівці Glazgo найчастіше у дітей.
 • У випадку з паралітичною косоокістю пошкодження спостерігаються в зоровому нерві. Розлади можуть фіксуватися і в роботі окорухових м’язів. При розгляді предмета косити буде тільки здоровий орган, якому доведеться відхилятися на значний кут. Хворе око залишається практично нерухомим.

Розрізняють такі види косоокості:

 • Збіжну косоокість, при якій фіксують відхилення в бік носа. Поєднується дане явище, як правило, з далекозорістю;
 • Розбіжну косоокість, до якої додається короткозорість. Очне відхилення в цьому випадку буде вже до скроні;
 • Вертикальне – оку доведеться відхилитися вгору або вниз.

Визначити захворювання зможуть, як оточення, так і сама людина. Їй доведеться боротися не тільки з виниклим двоїнням. Хворому доведеться справлятися з головними болями та періодичними запамороченнями. Через зниження гостроти зору на зміну об’ємному зображенню прийде плоске.

Внаслідок хвороби, що розвинулася в дитинстві, порушення можуть торкнутися і психіки дитини. Через порушення світосприйняття, як у фізичному, так і в розумовому розвитку можуть виникнути відхилення.

Лікування катаракти
Діагностика зору
Невідкладна допомога

Діагностика гетеротропіі

Як визначити косоокість – питання, за рішенням якого слід звернутися до лікаря клініки (окуліста). Природу явища вдасться встановити лише шляхом ретельного обстеження. Визначитися з кутом відхилення і гостротою зору лікарю в Вишневому допоможе набір спеціальних таблиць. Користуючись спеціальними дзеркалами, він оцінить:

 • Співдружнє функціонування очей;
 • Ступінь їх рухливості.

Якщо характер недуги є паралітичним, то обов’язковим має стати і відвідування невропатолога.

Як лікувати страбізм

Лікування косоокості у дорослих

Виконувати лікування косоокості у дорослих, виявлене окулістом, слід відразу ж. Сподіватися, що хвороба пройде самостійно, безглуздо. Займе така реабілітація 2-3 роки, а успішною її зробить лише повне виконання отриманих рекомендацій.

Доктор почне лікування з коригування виявлених порушень зору. Якщо мова йде про дитину, то їй доведеться скористатися окулярами. Носіння їх буде постійним – поки масштаб виявлених симптомів не зменшиться. Не обійтися і без систематичного виконання комплексу вправ. Мета їх багаторазового повторення проста – навантажити до нормального стану ослаблені очні м’язи. У разі виявлення амбліопії окулістом будуть виписані окуляри, в яких одне скло буде завбачливо заклеєно. Ослаблені м’язи гірше здорового органу бачать, таким чином, будуть постійно «тренуватися».

Якщо мова йде про паралітичну косоокість, то доцільною виявиться операція по її виправленню. Не обійтися без неї і в тому випадку, коли ефективність проведеної терапії виявилася незначною. По її завершенні потрібен невеликий відновлювальний період (10 днів). Далі лікар напише рекомендації своєму пацієнтові ряд вправ, виконання яких забезпечить очним м’язам належне тренування. Вартість проведеного втручання є цілком прийнятною.

 

Потрібна допомога офтальмолога?

Запишіться на прийом до лікаря у Вишневому чи Білій Церкві.

*Обов'язкове поле