Макулодистрофія – це хвороба центрального відділу сітківки (макули), яка розвивається переважно у людей похилого віку. З грецького “макули” означає пляма, “дистрофія” – порушення харчування. Хвороба протікає безболісно, не викликає значного погіршення зору і лише в рідкісних випадках призводить до сліпоти.

Зазвичай уражаються обидва ока, але часто один з них починає хворіти значно раніше і здорове око починає компенсувати зниження функції хворого. З цієї причини початок захворювання може бути не помічено пацієнтом.

Причини які сприяють розвитку макулодистрофії

Дистрофія сітківки розвивається внаслідок дегенеративних змін судин сітківки, включаючи порушення капілярного кровообігу, що призводить до недостатнього харчування нервових клітин.

Фактори ризику, що сприяють розвитку захворювання:

 • Вік – більш схильні до хвороби люди похилого віку.
 • Пол – частіше страждають жінки.
 • Сонячне світло – вважається що сонячні та ультрафіолетові промені чинять негативний вплив на зір.
 • Куріння – деякі дослідження показали, що тютюнопаління збільшує ризик виникнення хвороби.
 • Спадкова схильність – є основоположним фактором.
 • Неповноцінний раціон харчування і нестача вітамінів.

Діагностика дистрофії сітківки

макулодистрофия-общие-признаки

Виявленням дистрофії сітківки повинен займатися лікар офтальмолог. Діагностика ґрунтується на проведенні обстеження центральної частини очного дна за допомогою офтальмоскопії. Важливу роль у визначенні порушень зорового аналізатора має оптична когерентна томографія (ОКТ). Пацієнтам з підозрою на патологію сітківки проводять тест Амслера за допомогою спеціальної сітки.

Лікування катаракти
Діагностика зору
Невідкладна допомога

Класифікують два різновиди дистрофії сітківки

типы-макулодистрофии

Макулодистрофія суха форма

Суха (неексудативною) макулодистрофії спостерігається у 90% хворих і відрізняється повільним зниженням гостроти зору. Виникає в разі порушення обміну речовин між світлочутливої оболонки та судинами очного яблука. Це веде до накопичення і відкладення під сітківкою продуктів життєдіяльності клітин, що мають вигляд крихітних горбків.

Волога форма дистрофії сітківки

Волога (неоваскулярная) макулодистрофії в МКБ 10 зустрічається рідше, приблизно в 10% випадків. Розвивається внаслідок проростання нових аномальних судин під сітківку. Крихкість новоутворених капілярів стає причиною виникнення кровотеч і набряку тканини сітківки. При цій формі у пацієнтів погіршується центральний зір, зовнішній вигляд предметів спотворюється і відчувається втрата чітких обрисів зовнішньої дійсності. Чим раніше звертається пацієнт з вологою макулодистрофії, тим ефективніше лікування.

Загальні ознаки захворювання макулодистрофію

Перерахуємо характерні симптоми:

 • затуманений зір;
 • викривлення прямих ліній;
 • освіту жовтих відкладень під сітківкою;
 • пацієнти відзначають появу чорної плями в центрі ока, що перешкоджає читання, водіння авто і виконання справ, які вимагають високої гостроти зору;
 • відсутність вираженого больового синдрому.

Макулодистрофія лікування

Курс лікування дозволяє припинити подальший розвиток хвороби, перешкоджати зростанню нових аномальних судин, не допустити перехід на інші стадії. Медикаментозна терапія спрямована на використання препаратів, необхідних для зміцнення судинних стінок і включає очні краплі, призначення вітамінів групи В, що підтримують лікарських ін’єкцій. Важливу роль відіграє збалансоване харчування.

Хороший результат надають фізіотерапевтичні процедури, такі як електростимуляція, магнітотерапія та ін.

При відсутності ефективності від консервативного лікування, призначається лазерна терапія, а також оперативне втручання, яке дозволяє поліпшити мікроциркуляцію крові в очних судинах.

Дистрофія сітківки є незворотною прогресуючою хворобою. Лікування її засновано на тому, щоб стабілізувати і компенсувати процес, але повністю відновити нормальний зір не представляється можливим. В цей час не існує належного лікування сухої форми.

В очній клініці Glazgo під час консультації проводиться базова апаратна діагностика, після якої пацієнтам видається висновок з усіма необхідними рекомендаціями щодо лікування. Офтальмологічний центр в Вишневому має кращі рекомендації серед пацієнтів, які отримали кваліфіковане лікування дистрофії сітківки.

Потрібна допомога офтальмолога?

Запишіться на прийом до лікаря у Вишневому чи Білій Церкві.

*Обов'язкове поле