Зміст:

Тонометрія ока проводиться для визначення тиску в оболонках рогівки та склер. Процедура допомагає діагностувати глаукому. Вимірювання внутрішньоочного тиску дозволяє виявити патологію на ранній стадії, поставити точний діагноз, запобігти погіршенню зору та настанню сліпоти.

Тонометрія ока

Офтальмотонус: норма та відхилення

Показники при тонометрії очей залежать від того, коли і як перевіряють ВОТ(внутрішньоочний тиск). Вранці дані бувають вище на 2-3 позначки. Це пов’язано з горизонтальним положенням тіла під час сну, уповільненням дихання й пульсу та роботи переважно парасимпатичної нервової системи. Надвечір внутрішньоочний тиск зазвичай падає. Також результати можуть змінюватись в залежності від вибраної лікарем методики.

Нормальним очним тиском у дорослих при контактній техніці вимірювання вважається 10-21 мм рт.ст. Сучасні прилади дозволяють знімати показники із застосуванням електронно-оптичної системи без торкання рогівки. При безконтактній тонометрії ока норма – 12-21 мм рт.ст.

У дітей показники різняться. ВОТ у дитини збільшується в міру дорослішання приблизно 1 мм рт.ст. кожні два роки. У дитинстві показник дорівнює 12-14 мм рт.ст., 12 років – 18±3 мм рт.ст.

Навіщо вимірюють тиск очей?

Відсутність періодичного контролю очного тиску може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям: погіршення зорової функції, атрофії нерва, розвитку хронічних захворювань очей, глаукоми та сліпоти. Тонометрія допомагає діагностувати різні патології. Вчасно виявлена хвороба – запорука успішної терапії та сприятливого прогнозу на одужання.

Частота та показання до проведення тонометрії ока

До вимірювання тиску вдаються при скаргах на головний біль, погіршення зору у дітей та дорослих, на часткову або повну сліпоту в темний час доби. Лікарі дають різні рекомендації залежно від діагнозу чи підозри на наявність патологій органів зору. Так, у пацієнтів із глаукомою тиск коливається протягом доби. Тому офтальмолог може попросити хворого відвідати клініку для фіксації результатів кілька разів упродовж дня.

Показаннями для вимірювання офтальмотонусу є:

  • відшарування сітківки;
  • глаукома;
  • діабет та інші ендокринні захворювання;
  • постхірургічні ускладнення органів зору;
  • патології неврологічного характеру;
  • хвороби печінки;
  • вік старше 40 років.

У профілактичних цілях дорослим 19-39 років рекомендується вимірювати внутрішньоочний тиск 1 раз на 3 роки. З настанням 40 років – щорічно або 1 раз на 6 місяців. При глаукомі та інших захворюваннях органів зору частоту визначення ВОТ встановлює офтальмолог.

Записатися на прийом до лікаря

Тонометрія ока: методи діагностики

Перед тим, як виміряти очний тиск, лікар робить вибір на користь існуючої технології. Індивідуальні показники пацієнта впливають, як вимірюють тиск очей. Розрізняють два основні види тонометрії ока – контактний та безконтактний.

Вимірювання внутрішньоочного тиску

Контактний спосіб виміру

Для визначення офтальмотонусу використовуються різні технічні пристрої: імпресійний тонометр Шіотца, прилади Маклакова, Перкінса або Гольдмана, які стикаються з рогівкою. Процедура виконується із застосуванням місцевої анестезії.
Так, при міопії високого ступеня, травмах та хворобах органів зору вірусної етіології лікарі вдаються до контактного способу визначення ВОТ. Його також використовують для вимірювання очного тиску у дітей віком до 3 років або 4-6 років при підвищеній збудливості ЦНС.

У контактних видах виміру можна виділити аппланаційний, вимір за Маклаковим, перевірка за допомогою пальпації.

Аппланаційна тонометрія

Перша техніка вимірювання офтальмотонусу за допомогою приладів. Цей вид дослідження, впроваджений у практику в 80-х роках XIX ст., дає максимально точні результати та використовується досі.

Метод Маклакова

Окремо слід виділити вимірювання очного тиску по Маклакову. В основі техніки вченого лежить сплющування рогівки та розрахунок зусилля, необхідного для утворення на ній плоскої поверхні. Тонометрія ока за Маклаковим проводиться під місцевою анестезією. Краплі допомагають зробити безболісним контакт зонда (невеликого сталевого циліндра вагою 10 гр.) з рогівкою.

Перед тим як виміряти очний тиск, на скляну пластину вантажу наноситься індиферентний барвник. Пацієнт дивиться на свій вказівний палець піднятої вгору руки. Під тиском циліндра рогівка поступово сплющується. За розміром площі зафарбованої при дотику зонда з поверхнею розраховується внутрішньоочний тиск.

Норма ВОТ по Маклакову

Відповідно до цієї методики нормальним вважається тиск у межах 16-25 мм рт.ст., 26 мм рт.ст. та вище свідчить про наявність патології. І тут треба розбиратися яка причина підвищення і чи є у пацієнта глаукома.

Тонометрія ока по Маклакову

Пальцева тонометрія

Визначення ВОТ шляхом пальпації може дати точні показники лише за наявності в офтальмолога високої кваліфікації. Методика використовується за відсутності у лікаря технічних пристроїв та інструментів. Пальцева тонометрія поверх закритих повік затребувана при аваріях та інших екстрених випадках.

Безконтактний спосіб виміру

За допомогою апаратів для комп’ютерної тонометрії показники знімаються безконтактним способом. Він відноситься до нетравматичних і найпрогресивніших методів вимірювання внутрішньоочного тиску. Дослідження проводять із застосуванням:

  • пневмотонометрії;
  • очного аналізатора відгуку.

Безконтактний метод потрібний при відшаруванні сітківки, наявності ендокринних захворювань та ускладнень після очних операцій. За допомогою апарата, з’єднаного з комп’ютером, та спрямованого потоку повітря проводиться зняття показань без торкання рогівки пацієнта.

Добова тонометрія

Для добової тонометрії (вимірювання вранці, вдень та ввечері) підходить як контактний, так і безконтактний спосіб. Отримані дані офтальмолог заносить до таблиці й після побудови кривої робить висновки про наявність чи відсутність очної патології.

Лікування катаракти
Діагностика зору