Дакріоцистит в офтальмології становить 5-7% випадків від усіх патологій. У жінок захворювання зустрічається приблизно в 6-8 разів частіше, що пов’язано з особливостями анатомічної будови ока. Найбільш часто патологія розвивається у людей середнього віку. Окремо виділяють дакріоцистит новонароджених.
Що таке дакріоцистит і причини його виникнення
У нормі секрет слізних залоз проходить певний шлях. Спочатку сльоза омиває очне яблуко і потрапляє в слізні канальці. Далі рідина слід в слізний мішок, а потім – в порожнину носа через носослізний канал.
При патології, що виникає в результаті непрохідності слізного каналу, описаний вище процес порушується. В результаті в слізному мішку відбувається скупчення сльози, він інфікується і запалюється.
Дакріоцистит – це запальний процес, який виникає на тлі вродженого або набутого звуження або повного перекриття каналу.
У новонароджених в більшості випадків захворювання розвивається в результаті:
- вродженої аномалії шляхів;
- не розсмокчення желатинозної пробки до моменту народження;
- наявності епітеліальної мембрани в одному з відділів носослезного каналу.
У дорослих розвиток дакриоцистита викликається:
- хронічний риніт;
- синуситом;
- переломами кісток носа;
- пораненням століття;
- ГРВІ
Розвитку захворювання сприяють слабкий імунітет, різкі перепади температури, наявність цукрового діабету.
Симптоми
В офтальмології розрізняють гостру і хронічну форму захворювання. Перебіг хронічної форми проявляється сльозотечею і набряком в області очі. З слізних точок при натисканні з’являється гнійне виділення. Відсутність лікарської допомоги може спровокувати проникнення інфекції в інші оболонки ока, що призведе до розвитку різних запальних захворювань очей.
Гостра форма має більш виражену симптоматику. Відзначається гіперемія і хвороблива припухлість в області слізного мішка, набряк повік, звуження очної щілини. Пацієнти скаржаться на біль в області орбіти, озноб, підвищену температуру.
Через кілька днів починає формуватися абсцес, який іноді розкривається мимовільно. При відсутності лікування з часом на цьому місці може утворитися фістула (зовнішня чи внутрішня), з якої періодично виділяється гній. Гній може поширитися на навколишню клітковину, і тоді розвинеться флегмона.
Симптоми дакриоцистита у новонароджених схожі з хронічною формою захворювання у дорослих. Cпостерігаються:
- припухлість нижньої повіки, яка поширюється від внутрішнього кута ока;
- скупчення гнійних виділень в області слізних точок;
- скоринки на віях і в куточках очей;
- сльозотеча з ураженого ока.
Нерідко обидві патології супроводжуються підвищеною температурою.
Діагностика
Завдяки характерній симптоматиці, діагностика захворювання не представляє особливих складнощів. Щоб діагностувати дакріоцистит у дорослих і новонароджених доктор проводить опитування пацієнта або батьків, огляд і пальпаторне обстеження.
Для дослідження прохідності шляхів проводиться проба Веста. У ніздрю вводять ватний тампон, а в око закапують розчин коларголу. У нормі сліди барвника можна виявити на тампони вже через 2-е хвилини. Проба розцінюється як негативна, якщо колларгол не з’явилося протягом 10 хвилин. Що підтверджує припущення про непрохідність слізних шляхів.
Також проводиться пасивна слізно-носова проба. Якщо при промиванні каналу розчин випливає через слізні точки і не потрапляє в ніс, це служить підтвердженням діагнозу.
Уточнити рівень і протяжність поразки дозволяє діагностичне зондування. У новонароджених, якщо причина криється в желатинозной пробці, нерідко зондування дозволяє прибрати її, і таким чином відновити прохідність каналу.
Ідентифікацію мікробних збудників хвороби проводять за допомогою бактеріологічного дослідження виділень з ока.
У складних випадках використовуються апаратні методи дослідження. У деяких випадках необхідний огляд ЛОР-лікаря з проведенням риноскопії. У малюків дані методи використовуються, якщо всі інші виявилися неінформативними. До того ж, деякі дослідження можна провести тільки в спеціалізованих клініках.
За свідченнями призначають консультацію стоматолога, травматолога, щелепно-лицьового хірурга.
Лікування
У новонароджених лікування захворювання проводиться поетапно. Допомагає вилікувати дакриоцистит масаж слізного мішка. Лікування проводиться протягом 2-3 тижнів.
Також проводять:
- промивання слізно-носового каналу;
- зондування слізного каналу і носо-сльозних шляхів.
Якщо дані методи не приносять результату, у віці 2-3 років дитині проводять операцію для відновлення нормального відтоку рідини з слізного мішка.
Лікування гострої форми проводиться в стаціонарі. Після того, як абсцес сформується, його розкривають. Для місцевого лікування використовують антисептики для промивання рани, антибактеріальні краплі і протимікробні мазі. Одночасно призначається системна антибактеріальна терапія. Після купірування гострого процесу проводиться оперативне втручання.
Основним методом лікування при хронічній формі служить хірургічне втручання. Сучасна офтальмологія використовує щадні ендоскопічну і лазерну методики терапії.
Прі не ускладненому перебігу прогноз сприятливий. Щоб не допустити розвитку патології дуже важливо своєчасно лікувати хвороби горла і носа, не допускати травм очей і обличчя. Також знизити ймовірність появи дакриоцистита допоможуть регулярні профілактичні огляди окуліста.
Де отримати консультацію
Щоб пройти профілактичний огляд і отримати необхідну консультацію, жителі Вишневого і гості міста можуть звернутися в офтальмологічний центр GlasGo. Наша клініка оснащена високоточною сучасною апаратурою, яка дозволяє поставити точний діагноз і провести ефективне лікування.
Ми працюємо в середньому ціновому сегменті, тому вартість наших послуг доступна для більшості пацієнтів. Ми проводимо консультації та лікування як дорослих, так і дітей.
Наші фахівці приділяють велику увагу профілактиці очних захворювань. Клініка GlasGo – поставтеся до своїх очей відповідально.