Взрослая офтальмология

Лікування катаракти

Комплексна діагностика

Діагноз та операція — GlazGo

Записатись

Що таке катаракта?

Катаракта – це захворювання, наслідком якого стає повна втрата зору. Патогенез виражається помутнінням кришталикових мас, щільність і інтенсивність може бути різною.

Найбільш поширена катаракта у літніх людей. За даними ВООЗ, найбільше схильні до даної хвороби люди, вік яких перевищує сімдесят років. У народному побуті вона має назву «старечої», але таке визначення абсолютно некоректно.

Вікова катаракта розвивається в результаті денатурації білків кришталика, причиною якої служать вікові процеси. Це є природним явищем, яке може торкнутися кожного.

Існує, також, вроджена катаракта, яка є найбільш поширеним вродженим дефектом органів зору. Катаракта на оці у немовля, є наслідком зміни «біохімії» кришталика. Причина катаракти у маленької дитини – наявність цукрового діабету у матері, перенесених в першому триместрі вагітності інфекційних захворювань, а також певні лікарські препарати, що приймаються в період виношування. Як правило, такий тип захворювання не лікують, якщо він не заважає нормальному розвитку і функціонуванню очей.

Позбутися катаракти та повернутися до повноцінного здорового життя – легко. Головне – зважитися!

ЗАПИСАТИСЬ

Ознаки катаракти

Катаракта – патологія, ознаки якої досить легко визначити. Найбільш поширеним і основним симптомом є дефект зору, описуваний багатьма пацієнтами, як поява пелени перед очима. Це вказує на наявність помутніння кришталика.

Також, катаракта має наступні симптоми:

 • Зір стає розмитим або затуманеним;
 • Потускнення кольорів;
 • Поява кіл навколо джерел освітлення;
 • Непереносність сонячного або яскравого світла;
 • Погана видимість вночі;
 • При читанні потрібне яскраве освітлення;
 • Окуляри перестають допомагати.

Катаракта ока, в момент її появи, практично не помітна для хворого.

Це обумовлено наступними причинами:

 • Повільний розвиток патології, які може тривати протягом декількох років;
 • Найчастіше, кришталик стає каламутним з країв. Оптична зона не поширюється на уражені ділянки, і, деякий час, людина не помічає їх, тому, що погіршення зору не спостерігається.

Процес розвитку патології від ранньої до важкої стадії, що характеризується повною втратою зору, може тривати протягом декількох років. За цей період катаракта може досягти стану, званого «перезрілість». У даній ситуації хворий зможе розрізняти лише який час доби зараз – день чи ніч.

Небезпека зволікання

Якщо не вживати заходів з лікування катаракти, може розвинутися вторинна глаукома. Кришталик не тільки стане каламутним, але і розбухне. В результаті порушиться відтік рідини та підвищиться внутрішньоочний тиск. Через глаукому, підвищується навантаження на зоровий нерв і інші структури органу зору, відбувається порушення кровопостачання. Кора головного мозку перестає отримувати сигнал і периферичний зір погіршується.

Якщо помутніння й ущільнення кришталика ще не досягло кінцевої стадії, видалення проходить легше і швидше.

Операція займе не так багато часу, катаракта буде видалена і зір, досить швидко, відновиться. Раннє лікування – запорука отримання максимальних зорових характеристик.

Лікування катаракти

Колись вважалося, що для видалення катаракти, необхідно чекати, поки вона дозріє. До цього моменту кришталик повністю втрачав прозорість і людина втрачала зір. Можливості діагностичного та операційного обладнання тих часів не дозволяли працювати з катарактою на ранніх стадіях. На сьогодні, медицина зробила крок вперед і лікування катаракти здійснюється відразу ж, за рекомендацією очного лікаря.

Профілактика або лікування поетапно:

1

Комплексна діагностика

2

Визначення діагнозу

3

Залежно від діагнозу – профілактика або операція

4

Профілактика краплями або операція в клініці

5

Спостереження у лікаря офтальмолога

Чому катаракта лікується тільки операційним шляхом?

Причина помутніння кришталика – денатурація його складових білкових з’єднань. Даний процес можна порівняти з варінням яйця. Якщо білок побілів, зробити його, знову, прозорим неможливо. Катаракта – незворотний процес, який не зупинити ні краплями, ні вітамінами, ні народними засобами. Єдиний вихід – заміна пошкодженого кришталика на штучний.

Операція катаракта

Операція з видалення катаракти повинна проводиться в офтальмологічному центрі досвідченими фахівцями. У професійних клініках проблему вирішують за один день, не госпіталізуючи в стаціонар. Операція триває від 10 хвилин до 1,5 години. Тривалість операції залежить від складності.

Підготовка до операції містить в собі проведення ретельного діагностичного обстеження, що відображає стан зору пацієнта в повній мірі. Крім того, хворого консультують анестезіолог і стоматолог і терапевт. Це необхідно для того, щоб індивідуально підібрати анестезіологічний посібник, виключити інфекційні ускладнення, пов’язані з серцево-судинною системою і гарантувати відмінні показники зору після операції.

Катаракту видаляють, застосовуючи новітню методику – ультразвукову факоемульсифікацію з імплантацією штучного кришталика. Даний метод є безшовним, він дозволяє позбавити пацієнта від катаракти, повернувши йому хороше зору, не накладаючи будь-які наступні обмеження.

Автор

Івашин Олексій Іванович

Лікар-офтальмохірург

Спеціалізація:

 • Сучасна мікрохірургія катаракти та глаукоми;
 • Діагностика та лікування патології очного дна;
 • Терапевтична офтальмологія (лікування запальних і дистрофічних захворювань переднього і заднього відрізка ока);
 • Надання невідкладної допомоги при травмуванні ока.

Понад 10 років досвіду

Записаться

Записатись на прийом